מהו מיתוג עסקי - Nature Studio מיתוג עסקי ושיווק

מהו מיתוג עסקי

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp

ראשי פרקים

הגדרה קצרה

כיום כל עסק חדש חולם על מיתוג עסקי מוצלח! לעיטים רבות עסקים חדשים מגדירים מיתוג עסקי כשם שני לעיצוב הלוגו, המוצרים הנלווים של העסק, וכמובן עיצובים שונים אשר יוצרים שפה גרפית מסוימת… אבל האם מיתוג עסקי הוא באמת שם מקביל לשפה עיצובית (לוגו ועזרים גרפים אחרים אשר יוצרים שפה אחידה)

התשובה ברורה! כמובן שלא… מיתוג עסקי הוא תוצר ישיר של הרגשות אותם הלקוחות שלנו חושבים אלינו. מיתוג מאפשר לנו להעלות באופן משמעותי את הרווחים שלנו, אך הוא לא דבר של מה בכך. בכדי לעצב אישיות עסקית מוצלחת צריך לעבוד קשה, לעצב שפה עיצובית ועזרים ויזואליים, להתמיד במסרים אחידים, וכמובן לנהוג באופן יוצא מן הכלל ללקוחות!

תנו ללקוחות למתג אתכם!

אז אמרנו שמיתוג עסקי הוא הרגשות והמחשבות של הסובבים אותנו עלינו, אבל האם יש לנו דרך אמתית להשפיע על מחשבות הלקוחות שלנו? מחקרים הוכיחו שכן! כאשר השירות, עיצוב, והמסרים של החברה שלנו "מדברים באותה שפה" – נקראה לשפה זאת מעכשיו שפת מותג. הלקוחות שלנו מתחילים לקטלג אותנו בראשם לפי תחושות מסוימות. בדרך כלל לכל חברה "מודבק" מייצג מסוים ועל פי מייצג זה אנחנו חושבים פועלים ומציגים את החברה. אפשר ללמוד מהתנהגות אנושית זאת שמיתוג נכון יכול להוביל למחשבות חיוביות מצד הלקוחות שלנו ולעורר תנועה שתניע את הלקוחות ליצירת קשר עם חברתנו ובסופו של התהליך למכירות עתידיות!

כמובן שמיתוג עסקי רווחי לא נבנה בזמן קצר, לאט לאט עוד ועוד לקוחות מכירים אותנו ומייצרים קטלוג לעסק שלנו, ובאינטראקציות שונות עם חברים, אנשים, מכרים שונים קטלוג חברתנו עולה לאוויר, כך עוד ועוד אנשים מכירים אתנו ואת שירותינו. ישנם גורמים רבים שיכולים לזרז את תהליך בניית המיתוג שלנו כמו – פרסומות, צרכי שוק, ומצבי קיצון למיניהם, אך ככלל מיתוג עסקי הוא תהליך ארוך אשר בסופו אנחנו מטביעים את חותמינו בעולם העסקי.

מקרה בוחן - איך חברות הצליחו למתג את עצמן?

ארצה לקחת מקרה בוחן של מיתוג מוצלח – נייק.
נתחיל ברקע מקדים על חברת נייק, פעם פעם לפני שנים רבות נייק הייתה חנות נעליים אשר ייבאה נעליים מסין הרחוקה, לנייק שאהבו מאד את עולם הספורט הייתה מטרה ברורה – מתן אפשרות לספורטאים להצליח בעיסוקם! כך התחילו למכור מוכרי נייק נעליים במקום המתבקש לכך ביותר – מסלול המרוצים. נייק במהרה הפכה להיות שם דבר בעולם הנעליים הספורטיביות וסללה לעצמה דרך נכונה למותג בתחום הספורט. מדוע נייק הצליחו לייצר מותג? אין תשובה ברורה וחד משמעית לשאלה זאת, אך דעתי האישית היא שנייק האמינה, דברה, עיצבה, ומכרה מוצרים שונים במטרה לקדם את תחום הספורט. כלומר נייק הייתה עקבית במסריה ובהתנהגותה בשוק!

חלק עיקרי ממיתוג עסקי מוצלח, ובכלל מיצירת רושם איכותי הוא עקביות במסרים. תדמיינו לכם סיטואציה שבה נותן שירות אחד לא מפסיק לשנות את מסריו ובעוד השני מאד עקבי והחלטי במסריו, אפילו אם נותן השירות העקבי מציג דעה שאין מקובלת, אני באופן אישי אתחבר עליו יותר. הסיבה פשוטה, נותן שירות זה מאמין ומשדר מסר עקבי מסוים, בצורה זאת אוכל להיות בטוח מה דעתו בנושא מסוים, אדע בצורה מדויקת מה אקבל וממי אקח את שירותי. בעוד שנותן השירות השני מאד מבולבל ואינו החלטי לא אוכל לדעת האם המוצרים שאליו דיבר הם המוצרים שאקבל, והאם השירות ישתנה במהלך הדרך.

אציע בחום להיעזר בהקבלה זאת כאשר אתם חושבים ועוסקים במסרים אותם תרצו להעביר ללקוחות שלכם. יהיו עקביים וקבעו מסרים בהם אתם מאמינים! כך תוכלו ליצור מחשבות דומות אצל לקוחותיכם!

עכשיו תורכם - מתגו את העסק שלכם!

בכדי שהמיתוג העסקי יצליח המסרים העקביים חייבים להכיל תוכן אמתי, האמת הפנימית שלכם!
מדוע אתם עושים את מה שאתם עושים?
למה אתם בוחרים בדרך הזאת ולא אחרת?
מי הלקוחות שאתם באמת רוצים?
היכן תרצו שהמותג שלכם יופיע?
באיזה פלטפורמות תרצו לשווק את העסק שלכם?

כל אלה שאלות שיעזרו לכם להבין טוב יותר מה היעדים שלכם, ומהם המחשבות אותן תרצו ליצור בראש לקוחותיכם כאשר הם חושבים על המותג שלכם! כמובן שלמותג מצליח צריך להיות ייצוג נכון, ייצוג זה הוא אתם!

עכשיו אחרי שהבנו שמותג, ועיצוב גרפי הם דברים נפלאים! אבל דברים נפלאים שמייצגים דברים שונים מאט… נוכל להתחיל לדון בשאלה, אז איך כל כך הרבה בעלי עסקים מאמינים בלב שלם שחלקו העיקרי של מיתוג עסקי הוא עיצוב לוגו ושפה עיצובית?
ישנם הרבה תשובות, שונות ומשונות לשאלה זאת, האמת היא שכאשר אנחנו רואים מותגים גדולים אנחנו רואים את השפה העיצובית שלהם, ובאופן אנושי ממהרים להסיק שהצלחתם מונעת מהעיצוב והיופי המתלווה אליהם. אך זאת אשליה, איכותם של המותגים אותם אנו מכירים טמונה במסרים, בעקביות ובאופי אשר בעלי החברות נתנו למותג שלהם. כל מותג עם האישיות הייחודית שלו יוצר לנו תחושות, מחשבות, וקטלוגים שונים אצלנו בראש!

אבקש ממכם לעשות ניסוי קטן, קחו דף ועט וחזרו לכאן 🙂
אבקש שתציירו קו מפריד באמצע הדף, בצידו הימיני אבקש שתייצגו בצורה ויזואלית חיירמה, ובצידו השמאלי תייצגו בצורה ויזואלית גפילטפיש… אתם בטח כבר מתחילים להבין מה מטרת ניסוי זה. ניסוי פשוט כל כך מאפשר לנו להבין כמה חשובים מסרים נכונים בכדי לבנות מיתוג עסקי נכון! האוניברסיטאות היום קוראות למסלול ללימוד עיצוב גרפי "תקשורת חזותית" לדעתי אין שם טוב יותר מזה, שם זה מעביר בצורה מעולה את היעוד של עיצוב גרפי, ועולם המיתוג אינו שונה בהרבה – מטרתנו ליצור תחושות, מחשבות וקטלוגים מסוימים על ידי – עיצוב, טקסטים, וחווית לקוח ייחודית, המשימה לא פשוטה, אך במידה ונצליח בה נוכל לזכות באמון הציבור ובמותג מצליח ומרשים!

סיכום קצר

אז אמרנו שמיתוג הוא אינו בהיחרך שפה גרפית, וישנם גורמים רבים אשר משפיעים על המיתוג שלנו… בקיצור זאת לא משימה פשוטה… אבל איך בכל זאת דואגים שהמיתוג שלנו יזכר ויעביר את המסרים שאנחנו רוצים? כמו שהתחלתי לרשום, וגם ארחיב במאמרים הבאים, התחלה בטוחה למיתוג נכון היא הצגה אמיתית של הסיבה שאתם עושים את מה שאתם עושים. כאשר מקבלי שירות יזהו ויבינו מדוע אתם עושים את מה שאתם עושים יקרו שני דברים נפלאים:

א. הם יוכלו להעריך ולהתחבר לאופי שלכם בצורה אמיתית, הרי הורדתם את מסך "הסתרים" והבאתם את עצמכם לבמה.
ב. באופן טבעי(ישנם מאמרים בנושא) יהיה להם קל יותר לקבל החלטה.

ואתם, אתם כמובן תרוויחו לקוח נוסף למותג שלכם!

צור קשר!

יעניינו אתכם:

דילוג לתוכן